В історії розвитку ОРТ у СРСР є цікавий момент, пов’язаний з участю у Всеросійській сільськогосподарській та кустарно-промисловій виставці 1923 року в Москві.

Спочатку виставку планували провести у 1922 році, але завадили сильна посуха, що охопила райони Поволжя, України, Криму та Північного Кавказу, а також неврожай 1921 року та нестачу фінансових коштів.

Всеросійська сільськогосподарська і кустарно-промислова виставка (ВСХВ) у Москві (1923 р.) була покликана, з одного боку, відбити перші успіхи відродження та розвитку сільського господарства нещодавно утвореної держави, з іншого — служити цілям пропаганди передового досвіду союзних республік і сільськогосподарської кооперації .

Для ВСХВ була відведена територія пустиря в 65,5 гектара, що знаходився на місці теперішнього Парку культури та відпочинку ім. Горького.

Всеросійська сільськогосподарська та кустарно-промислова виставка. Аерозйомка, 1923 р.

Схема генерального плану виставки, Москва, 1923 р.

Виставка складалася з двох відділів: радянського, який обіймав територію цьогорічного Парку культури ім. Горького та іноземного, розташованого по інший бік Кримського валу, які з’єднав міст.

19 серпня 1923 року відбулося урочисте відкриття виставки, у якому було понад десять тисяч жителів.

Кадр з кінохроніки Дзиги Вертова про Всеросійську сільськогосподарську та кустарно-промислову виставку. 1923 р.

Загалом на території виставки було споруджено двісті п’ятдесят п’ять будівель. Їхня загальна площа склала 27640 квадратних метрів. Деякі споруди були дуже цікавими експонатами.

Москва. Всеросійська сільськогосподарська та кустарно-промислова виставка, 1923 р.
Розгортання головної площі.

На виставці було організовано павільйон єврейського відділу Народного комісаріату у справах національностей (Наркомнац).

Павільйон єврейського відділу Наркомнацу на Всесоюзній сільськогосподарській та кустарно-промисловій виставці. Москва, 1923 р.

Його експозицію частково робив ОРТ. Збереглася фотографія макета стенду ОРТ спеціально створеного для виставки.

Макет стенду ОРТ для Всеросійської сільськогосподарської виставки у Москві. 1923 р.

Існує ще один цікавий факт, пов’язаний із цим заходом.

У виставці брала участь делегація єврейської трудової організації Палестини, яку очолює Давид Бен-Гуріон.

До Єврейського музею потрапив секретний лист Бен-Гуріона з доповіддю про участь цієї делегації у виставці 1923 року та про стан євреїв у СРСР.

Підписи учасників делегації єврейської трудової організації Палестини – Давида Бен Гуріона, Меєра Рутберга

У журналі «Лехаїм» вийшла стаття із розшифровкою цього листа: https://lechaim.ru/news/v-almanahe-lehaim-opublikovan-ne-publikovavshijsya-ranee-otchet-ben-guriona-o-ego-poezdke-v-moskvu-v-1923-godu/.