Дистанційна олімпіада з інформатики 2018-2019 (архів)

Підсумки олімпіади для 5-8 класів

Закінчилась тривала олімпіада з інформатики для учнів 5-8 класів. Це був довгий і важкий шлях і для учасників, і для вчителів-кураторів, які працювали з дітьми на перших трьох «шкільних» підготовчих етапах. Ці етапи мали статус «навчальні» – після закінчення етапу проводився розбір завдань та аналіз рішень.

Цього року олімпіада була рекордною, в ній взяли участь на різних етапах від 180 до 400 осіб з 11 шкіл та центрів мережі ОРТ. 70 людей, пройшовши відбіркові тури, змагалися у фінальному етапі. Фінальний етап проводився у форматі тесту на платформі Moodle. У такому форматі, звісно, ​​учасникам було неможливо повною мірою продемонструвати вміння розмірковувати, аналізувати інформацію, перетворюючи і структуруючи її. Все це було б можливо у форматі очного туру, але такої можливості ми не мали. Частковим вирішенням цієї проблеми був так званий суперфінал – змагання переможців фіналу у форматі відео-зустрічі. Учасники суперфіналу – по 15 осіб у групах 5-6 та 7-8 класів – мали не тільки вирішити в обмежений час досить складні завдання, а й пояснити алгоритм свого рішення. Відео-зустріч виявилася дуже цікавим та хвилюючим заходом не лише для учасників, а й для ведучого – організатора олімпіади. Дуже тішило, коли учасники не тільки швидко знаходили правильне рішення, а й по-дорослому, чітко та впевнено пояснювали свої ідеї та їхню реалізацію.

Завдання олімпіади, хоч і відносилися до предметної області «Інформатика», переважно, не вимагали спеціальних знань, під час їх вирішення потрібно було виявити кмітливість, і навички логічного мислення. При цьому діти вчилися структурувати свої міркування, вдаючись до таблиць, граф, схем. Такі завдання прийнято відносити до логічних.

Олімпіада проводилась у рамках проєкту ОРТ STEM. Яке відношення логічні завдання мають до поняття STEM? Дуже точно про це сказав Леонід Мойсейович Ліхтарніков, математик, педагог, популяризатор математики серед школярів: «Рішення логічних завдань до певної міри нагадує вирішення наукової проблеми. Вирішуючи наукову проблему, дослідник зазвичай має кілька фактів, за допомогою яких він може зробити певний висновок. У зв’язку з цим дослідник висуває гіпотези і перевіряє їхню справедливість, зіставляючи з наявними фактами. Якщо при цьому висунута гіпотеза приходить до суперечності з фактами, то вона відкидається як невірна. Якщо в результаті таких досліджень вдається дійти висновку, який узгоджується з вихідними даними, то з’ясовується, чи є знайдене рішення єдиним. Майже так само доводиться шукати рішення логічного завдання. Тому навички у вирішенні логічних завдань будуть корисними кожному з вас незалежно від того, яку спеціальність ви виберете після закінчення школи».

За підсумками всіх турів переможцями оголошено: 

Група 5-6 класи: Голецек Олександр, Чернівці

Інші учасники цієї групи розв’язали не більше 50% завдань, тому друге та третє місце вирішено не присуджувати. Очевидно, фатальну роль відіграли незвичність обстановки – учні вперше брали участь у відеоконференції, та обмеженість у часі. Залишилися невирішеними нескладні завдання, у рішеннях інших припускалися помилок. Учасники набули досвіду, це важливо, і наступного разу впораються з хвилюванням.

Група 7-8 класи:

1 місце – Міркін Давид, Бішкек;

2 місце – Viderman Allan

3 місце – Goldberg Georgi 

Визначити переможців та призерів у цій групі виявилося непросто, оскільки кілька людей закінчили з близькими результатами, а лідери – з однаковими. Довелося враховувати – це було обумовлено правилами – додатковий чинник – час. Google-форми фіксували час надсилання відповідей, і за цими даними були визначені рейтинги з урахуванням тимчасового фактора.

Підсумки олімпіади для 9-11 класів

Для 9-11 класів це був перший досвід такого змагання і його можна визнати успішним.
Близько 70 учасників розпочали 3-етапний марафон, вирішуючи завдання з математичних засад інформатики у перших двох турах. Третій практичний тур, на якому треба було вирішити непрості завдання на моделювання в електронних таблицях, виявився серйозним бар’єром, який подолали лише 30 людей.
Для 9 найуспішніших учасників було організовано фінал у форматі відеозустрічі, що відбувся 20 грудня.
Усі учасники відзначили, що така олімпіада була їм цікава, вони дізналися для себе багато нового, і цікаво було познайомитися з іншими учасниками та позмагатися з ними.
Усі матеріали Олімпіади доступні у цьому розділі порталу.

Отже — звучать фанфари! – Результати.

Переможцем олімпіади став 10-класник із Санкт-Петербурга (ORT de Gunzburg School) Семен Литвинський. Семен вдало виступив у всіх трьох заочних турах, причому, його вирішення завдання у практичному третьому турі було одним із найцікавіших та оптимальних. У фінальному турі Семен був трохи успішніший за інших учасників і гідно посів перше місце.

На другому місці — Микола Ніжинцев, один із наймолодших учасників фіналу, 9-класник із Технологічного ліцею ОРТ ім. Б. З. Герцля, Кишинів. Для 9-класника це особливий успіх. Слід зазначити, що у дистанційному практичному турі, з яким впоралися лише небагато учасників, Микола продемонстрував, напевно, найкраще рішення з усіх. Молодець, Миколо!

Третє та четверте місця поділили Щуров Володимир та Котвицький Микита. Володимир навчається у 11 класі Технологічного ліцею ОРТ ім. Б. З. Герцля (Кишинів), а Микита — в 10 класі в школі ОРТ «Мішпахтейну», Казань.
Володимир та Микита закінчили дистанційні етапи з найвищими рейтингами, але на фінальному турі їм трохи не вистачило швидкості у вирішенні завдань.

Відзначимо також і решту учасників фіналу, які поступилися переможцям, але виглядали дуже гідно:
Мажанову Єлизавету, 11 клас, Школа ОРТ «Гешер», Самара
Шандровського Олександра, 12 клас Технологічного ліцею ОРТ ім. Б. З. Герцля, Кишинів
Шарафутдінова Миколу, 12 клас Технологічного ліцею ОРТ ім. Б. З. Герцля, Кишинів
Павленко Анастасію, 9 клас, Одеська школа «ОРТ» № 94 ім. З. Жаботинського
Богомолова Гліба, 10 клас ORT de Gunzburg School.

Молодці, учасники! Успіхів їм та удачі!

Цілі та завдання олімпіади:

Популяризація базового курсу інформатики, його математичних основ у контексті STEM-освіти;
Розвиток інтересу учнів до вирішення нестандартних завдань базового курсу інформатики;
Надання можливості талановитим та зацікавленим учням проявити свої здібності та розвинути навички вирішення нестандартних завдань та завдань підвищеної складності;
Обмін професійним досвідом серед учителів; поповнення бібліотеки методичних матеріалів з інформатики;
Зміцнення горизонтальних зв’язків між учнями та вчителями ОРТівських шкіл.

Теми тренувальних турів для 5-8 класів:

Упорядкування множин, відповідність та виключення невірних варіантів, перетворення тексту на таблицю чи іншу структуру.
Алгоритмізація.
Логічні задачі.

Теми тренувальних турів для 9-11 класів:

Системи числення, двійкове кодування чисел, комбінаторика.
Вимірювання інформації, зокрема, імовірнісний підхід. Кодування тексту та графіки.
Алгебра логіки та моделювання в електронних таблицях (практика).

Орієнтовні терміни:
1. Тур 1 (тренувальний): 16 жовтня – 31 жовтня.
2. Тур 2 (тренувальний): 1 листопада – 14 листопада
3. Тур 3 (тренувальний): 15 листопада – 28 листопада
4. Фінальний тур – до 15 грудня.