Дистанційна олімпіада з інформатики 2018-2019 (архів)

Підсумки олімпіади для 5-8 класів

Закінчилась тривала олімпіада з інформатики для учнів 5-8 класів. Це був довгий і важкий шлях і для учасників, і для вчителів-кураторів, які працювали з дітьми на перших трьох «шкільних» підготовчих етапах. Ці етапи мали статус «навчальні» – після закінчення етапу проводився розбір завдань та аналіз рішень.

Цього року олімпіада була рекордною, в ній взяли участь на різних етапах від 180 до 400 осіб з 11 шкіл та центрів мережі ОРТ. 70 людей, пройшовши відбіркові тури, змагалися у фінальному етапі. Фінальний етап проводився у форматі тесту на платформі Moodle. У такому форматі, звісно, ​​учасникам було неможливо повною мірою продемонструвати вміння розмірковувати, аналізувати інформацію, перетворюючи і структуруючи її. Все це було б можливо у форматі очного туру, але такої можливості ми не мали. Частковим вирішенням цієї проблеми був так званий суперфінал – змагання переможців фіналу у форматі відео-зустрічі. Учасники суперфіналу – по 15 осіб у групах 5-6 та 7-8 класів – мали не тільки вирішити в обмежений час досить складні завдання, а й пояснити алгоритм свого рішення. Відео-зустріч виявилася дуже цікавим та хвилюючим заходом не лише для учасників, а й для ведучого – організатора олімпіади. Дуже тішило, коли учасники не тільки швидко знаходили правильне рішення, а й по-дорослому, чітко та впевнено пояснювали свої ідеї та їхню реалізацію.

Завдання олімпіади, хоч і відносилися до предметної області «Інформатика», переважно, не вимагали спеціальних знань, під час їх вирішення потрібно було виявити кмітливість, і навички логічного мислення. При цьому діти вчилися структурувати свої міркування, вдаючись до таблиць, граф, схем. Такі завдання прийнято відносити до логічних.

Олімпіада проводилась у рамках проєкту ОРТ STEM. Яке відношення логічні завдання мають до поняття STEM? Дуже точно про це сказав Леонід Мойсейович Ліхтарніков, математик, педагог, популяризатор математики серед школярів: «Рішення логічних завдань до певної міри нагадує вирішення наукової проблеми. Вирішуючи наукову проблему, дослідник зазвичай має кілька фактів, за допомогою яких він може зробити певний висновок. У зв’язку з цим дослідник висуває гіпотези і перевіряє їхню справедливість, зіставляючи з наявними фактами. Якщо при цьому висунута гіпотеза приходить до суперечності з фактами, то вона відкидається як невірна. Якщо в результаті таких досліджень вдається дійти висновку, який узгоджується з вихідними даними, то з’ясовується, чи є знайдене рішення єдиним. Майже так само доводиться шукати рішення логічного завдання. Тому навички у вирішенні логічних завдань будуть корисними кожному з вас незалежно від того, яку спеціальність ви виберете після закінчення школи».

За підсумками всіх турів переможцями оголошено: 

Група 5-6 класи: Голецек Олександр, Чернівці

Інші учасники цієї групи розв’язали не більше 50% завдань, тому друге та третє місце вирішено не присуджувати. Очевидно, фатальну роль відіграли незвичність обстановки – учні вперше брали участь у відеоконференції, та обмеженість у часі. Залишилися невирішеними нескладні завдання, у рішеннях інших припускалися помилок. Учасники набули досвіду, це важливо, і наступного разу впораються з хвилюванням.

Група 7-8 класи:

1 місце – Міркін Давид, Бішкек;

2 місце – Viderman Allan

3 місце – Goldberg Georgi 

Визначити переможців та призерів у цій групі виявилося непросто, оскільки кілька людей закінчили з близькими результатами, а лідери – з однаковими. Довелося враховувати – це було обумовлено правилами – додатковий чинник – час. Google-форми фіксували час надсилання відповідей, і за цими даними були визначені рейтинги з урахуванням тимчасового фактора.

Підсумки олімпіади для 9-11 класів

Для 9-11 класів це був перший досвід такого змагання і його можна визнати успішним.
Близько 70 учасників розпочали 3-етапний марафон, вирішуючи завдання з математичних засад інформатики у перших двох турах. Третій практичний тур, на якому треба було вирішити непрості завдання на моделювання в електронних таблицях, виявився серйозним бар’єром, який подолали лише 30 людей.
Для 9 найуспішніших учасників було організовано фінал у форматі відеозустрічі, що відбувся 20 грудня.
Усі учасники відзначили, що така олімпіада була їм цікава, вони дізналися для себе багато нового, і цікаво було познайомитися з іншими учасниками та позмагатися з ними.
Усі матеріали Олімпіади доступні у цьому розділі порталу.

Отже — звучать фанфари! – Результати.

Переможцем олімпіади став 10-класник Семен Литвинський. Семен вдало виступив у всіх трьох заочних турах, причому, його вирішення завдання у практичному третьому турі було одним із найцікавіших та оптимальних. У фінальному турі Семен був трохи успішніший за інших учасників і гідно посів перше місце.

На другому місці — Микола Ніжинцев, один із наймолодших учасників фіналу, 9-класник із Технологічного ліцею ОРТ ім. Б. З. Герцля, Кишинів. Для 9-класника це особливий успіх. Слід зазначити, що у дистанційному практичному турі, з яким впоралися лише небагато учасників, Микола продемонстрував, напевно, найкраще рішення з усіх. Молодець, Миколо!

Третє та четверте місця поділили Щуров Володимир та Котвицький Микита. Володимир навчається у 11 класі Технологічного ліцею ОРТ ім. Б. З. Герцля (Кишинів), а Микита — в 10 класі.
Володимир та Микита закінчили дистанційні етапи з найвищими рейтингами, але на фінальному турі їм трохи не вистачило швидкості у вирішенні завдань.

Відзначимо також і решту учасників фіналу, які поступилися переможцям, але виглядали дуже гідно:
Мажанову Єлизавету, 11 клас
Шандровського Олександра, 12 клас 
Шарафутдінова Миколу, 12 клас 
Павленко Анастасію, 9 клас, 
Богомолова Гліба, 10 клас 

Молодці, учасники! Успіхів їм та удачі!

Цілі та завдання олімпіади:

Популяризація базового курсу інформатики, його математичних основ у контексті STEM-освіти;
Розвиток інтересу учнів до вирішення нестандартних завдань базового курсу інформатики;
Надання можливості талановитим та зацікавленим учням проявити свої здібності та розвинути навички вирішення нестандартних завдань та завдань підвищеної складності;
Обмін професійним досвідом серед учителів; поповнення бібліотеки методичних матеріалів з інформатики;
Зміцнення горизонтальних зв’язків між учнями та вчителями ОРТівських шкіл.

Теми тренувальних турів для 5-8 класів:

Упорядкування множин, відповідність та виключення невірних варіантів, перетворення тексту на таблицю чи іншу структуру.
Алгоритмізація.
Логічні задачі.

Теми тренувальних турів для 9-11 класів:

Системи числення, двійкове кодування чисел, комбінаторика.
Вимірювання інформації, зокрема, імовірнісний підхід. Кодування тексту та графіки.
Алгебра логіки та моделювання в електронних таблицях (практика).

Орієнтовні терміни:
1. Тур 1 (тренувальний): 16 жовтня – 31 жовтня.
2. Тур 2 (тренувальний): 1 листопада – 14 листопада
3. Тур 3 (тренувальний): 15 листопада – 28 листопада
4. Фінальний тур – до 15 грудня.