В наш час спостерігається стрімкий розвиток інформаційних технологій, які буквально змінюють наше життя на краще. Ми використовуємо технології в самих різних сферах свого життя, для вирішення самих різноманітних задач, перекладаючи свої зусилля на досягнення науки та прогресу. Окрім появи та розвитку самих технологій спостерігається також і трансформація ринку трудових відносин – з’являються нові професії, про які раніше ми могли лише здогадуватися. І однією з таких професій – є професія програміста. Програміст – це не просто професія! Це – цікава і складна професія, оскільки необхідно постійно “тримати себе у формі”, встигаючи за розвитком технологій.
Вивчати програмування можна по-різному і в різному віці. Очевидно, що розпочинати можна ще з дитячого віку. Все частіше ми можемо почути про різні мови програмування зі шкільних підручників із інформатики, де програмуванню приділяється особлива увага! Але як познайомити учнів з програмуванням нестандартно і цікаво? Нині існує чимало сервісів, де знайомство з програмуванням відбувається через гру. Познайомимось з одним із таких сервісів.
Сервіс OZARIA
![](http://stem.ort.org/wp-content/uploads/2022/11/game_programming-1-1-1024x426.png)
Режим доступу: https://www.ozaria.com/
Розробники створили цікавий ресурс, на якому знайомство з програмуванням відбувається саме через гру. І хоча більшість матеріалів потребують платної підписки, але все ж таки є можливість ознайомитися з їх продуктом, скориставшись безкоштовними ресурсами. Їх, доречі, цілком достатньо для того, щоб учні “загорілися” програмуванням.
Розглянемо основні кроки для повноцінної роботи з сервісом.
Крок 1. Реєстрація вчителя на сервісі
Для того, щоб розпочати роботу з сервісом, насамперед, на ньому має зареєструватися вчитель. Це дозволить йому в подальшому створити віртуальний клас і запросити до нього учнів.
Сам процес реєстрації є простим. Для початку необхідно на головній сторінці натиснути на кнопку
![](http://stem.ort.org/wp-content/uploads/2022/11/2022-11-13_133553.png)
Далі реєструємось або за допомогою акаунту Google, або через електронну пошту, вказавши необхідні для роботи дані.
Крок 2. Створення віртуального класу
Після закінчення процесу реєстрації і входу на сайт, учитель попадає у свій кабінет, де він може, зокрема, створити новий клас. Для цього необхідно натиснути на кнопку
![](http://stem.ort.org/wp-content/uploads/2022/11/2022-11-11_163725.png)
У вікні, що з’явиться, необхідно налаштувати клас, задавши йому назву, і вибравши мову програмування (Python або JavaScript). Окрім всього, необхідно внизу вікна вибрати вік для учасників класу (Elementary, Middle або High School)
![](http://stem.ort.org/wp-content/uploads/2022/11/2022-11-11_163857.png)
Наступний крок є дуже важливим, оскільки на ньому відображається автоматично згенерований код для створенного класу. Саме його учитель має повідомити учням, щоб вони змогли у подальшому приєднатися до класу. Інший варіант – відправити учням посилання, за яким вони також зможуть приєднатися
![](http://stem.ort.org/wp-content/uploads/2022/11/2022-11-11_163957.png)
Крок 3. Використання сервісу учнями
Після того, як клас був створений, учитель може запропонувати своїм учням приєднатися до нього. Для цього на головній сторінці сервісу учень має натиснути на кнопку
![](http://stem.ort.org/wp-content/uploads/2022/11/2022-11-13_135155.png)
У вікні, що з’явиться, необхідно ввести код класу
![](http://stem.ort.org/wp-content/uploads/2022/11/2022-11-13_124056.png)
Далі учень має вказати свої дані (своє ім’я, електронну адресу, ім’я користувача на сайті та пароль)
![](http://stem.ort.org/wp-content/uploads/2022/11/2022-11-13_124424.png)
Після цього учень попадає в свій кабінет, де може приступити до виконання навчальних завдань з класу
![](http://stem.ort.org/wp-content/uploads/2022/11/2022-11-13_124519.png)
Всі завдання для учня представлені у вигляді гри з інтерактивною картою
![](http://stem.ort.org/wp-content/uploads/2022/11/2022-11-13_124542-1024x547.png)
Всього на карті представлено 24 ігрових рівні, проходячи які, учень буде поступово навчатися керувати виконавцем за допомогою вибраної мови програмування. Завдання побудовані за принципом “від простого до складного” і дозволяють учням у своєму темпі опанувати базові можливості мови програмування. Саме знайомство відбувається у формі навчального діалогу, де система автоматично і послідовно знайомить учнів з новим матеріалом у вигляді підсказок
![](http://stem.ort.org/wp-content/uploads/2022/11/2022-11-13_124649-1024x471.png)
Додаткові можливості для вчителя
Після того, як учні приступили до виконання завдань, учитель у своєму кабінеті має змогу відслідковувати прогрес кожного з учаснків класу і, якщо це є необхідним, вносити корективи у навчальний процес
![](http://stem.ort.org/wp-content/uploads/2022/11/4.png)
Особливо корисним інструментом для вчителя може стати розділ Teacher Toolkit в його кабінеті
![](http://stem.ort.org/wp-content/uploads/2022/11/2022-11-13_141530.png)
Перейшовши до нього, вчитель може знайти додаткові методичні матеріали для проведення уроків (роздруківки, таблиці, презантації, тощо).
ВАЖЛИВО! Інтерфейс сервісу OZARIA доступний на декількох мовах, але рекомендуємо все ж таки використовувати англійську мову інтерфейсу. Все ж таки – це програмування!
І хоча ресурс OZARIA пропонує у своєму безкоштовному плані для вивчення лише один розділ, він все ж таки може стати прекрасним інструментом у роботі вчителя, який дозволить різноманітнити процес навчання програмуванню в школі!